Trudne początki

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w tegorocznej edycji „Warszawiaka” był „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki. Podobnie jak w zeszłym roku w Muzeum Wojska Polskiego w Centrum nikt nie spodziewał się uczestników gry już pierwszego dnia. Bardzo jednak dziękujemy Panu, który mimo iż został przez nas „wzięty z zaskoczenia”, zachował zimną krew i po wykonaniu kilku telefonów wszystko udało się zorganizować. Zdobyliśmy tajny kod placówki. Pan udostępnił nam wszystkie potrzebne do rozwiązania zagadek materiały. Wielkie dzięki. 

Gdyby Spartanie odżyli, to przed wami, Polacy, pochyliliby czoła

Julien_Bryan_-_Look_-_64497_(crop)Bohaterem pierwszych zadań bynajmniej nie był rodowitym warszawiakiem. Julien Bryan urodził się w 1899 r. w Titusville w stanie Pensylwania. Do Warszawy dotarł w pierwszych dniach kampanii wrześniowej z zamiarem dokumentowania życia miasta podczas oblężenia. Od prezydenta Stefana Stażyńskiego otrzymał samochód z kierowcą, ochronę oraz tłumacza. Był jedynym zagranicznym dokumentalistą przebywającym we wrześniu 1939 roku w Warszawie. To on zaapelował za pośrednictwem Polskiego Radia do prezydenta Teodora Roosvelta o pomoc dla cywilnych mieszkańców bombardowanej przez Luftwaffe Warszawy.

„My name is Bryan. Julian Bryan – American photographer” tym zdaniem, na antenie polskiego radia, we wrześniu 1939 rozpoczął apel do prezydenta Roosvelta, w którym opowiedział o cierpieniach cywili.  „Ameryka musi zacząć działać. Musi zażądać zaprzestania tego najpotworniejszego we współczesnych czasach mordowania ludzi. Stutrzydziestomilionowy narodzie amerykański! Prosimy was w imię uczciwości, sprawiedliwości i wartości chrześcijańskich nie o pomoc dla nas – niewielkiej grupy czterdziestu trojga Amerykanów, ale o pomoc dla dzielnych Polaków”.

Zdjęcia wykonane przez Bryana to kolorowe fotografie ukazujące postacie mieszkańców oblężonej Stolicy. Cechuje je empatia wobec fotografowanych. Inne kolorowe fotografie zostały wykonane przez propagandowy oddział armii niemieckiej ukazują głównie chwałę niemieckiego najeźdźcy.

12901700682399

Julien Bryan powrócił do Warszawy w 1946 r i wykonała wtedy pierwsze kolorowe fotografie dokumentujące odbudowę Stolicy. Powracał tu jeszcze trzykrotnie witany zawsze z ogromną życzliwością. Podczas ostatniej wizyty w 1974 r. spotkał się z mieszkańcami Warszawy oraz mediami uhonorowany został wtedy przez ministra kultury i sztuki odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”.

pikage-7Z7LW3Dzieci mają głos:

Wolne miasto Gdańsk nie było wcale wolne. Wisiały tam hitlerowskie flagi… 

JM, lat 9

Hilterowcy zbombardowali Warszawę… Hitler kłamał. Mówił, że nie będzie bombardowań kobiet i dzieci, czyli cywilów, a tymczasem to na nich się rzucił

BJ, lat 10

Mieszkańcy Warszawy barykady robili z toróœ tramwajowych, przewróconych tramwajów i worków z piaskiem. Wojsko zatrzymywało cywilów i kierowało ich do robienia barykad. Pewien mężczyzna był sześć razy zatrzymywany w drodze do domu i zmuszony do kopania rowów.

JJ, lat 8

W muzeum było źle, bo mi się nudziło…

ŁK, lat 4

Widziałem mundur nazistowski i pasiak z obozu…

JJ, lat 8

W muzeum widziałem figurę ubraną w mundur żołnierza nazistowskiego. Miał opaskę ze swastyką i czapkę z trupią czaszką. Widziałem czołg i strój więźnia obozu koncentracyjnego. Miał straszne buty.

Oglądałem film jak budowali barykady z worków z piaskiem.

Wojska polskie były mniejsze niż hitlerowskie i w ’39 r. przegrali.

Najbardziej podobał mi się film, bo pokazywał różne rzeczy i mogłem zobaczyć I wojnę światową i II wojnę światową, jak wtedy wyglądało.

BH, lat 7

źródła fotografii: Wikipedia: „Julien Bryan – Look – 64497 (crop)” autorstwa Julien Bryan – Julien Bryan (5 grudnia 1939). „Can Hitler’s Lightning War Do This To England.”. Look Magazine: 10-13.United States Holocaust Memorial Museum, Fotografia #64497. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Julien_Bryan_-_Look_-_64497_(crop).jpg#/media/File:Julien_Bryan_-_Look_-_64497_(crop).jpg

ośrodek Karta http://www.karta.org.pl/Aktualnosci/KOLORY_WOJNY__Oblezenie_Warszawy_w_barwnej_fotografii_Juliena_Bryana__Zapraszamy_na_DNI_BRYANA_i_promocje_albumu_19_21_11_2010/233

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s