Warszawskie dzieci…

Wczesne niedzielne popołudnie spędziliśmy pracowicie na rozwiązywaniu zagadek w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomimo, iż jest to najczęściej odwiedzane przez nas Muzeum dziś ‚odkryliśmy’ nowe miejsca.

Historia budynku przy ul Przyokopowej zaczyna się w 1905 r. kiedy rozpoczęto budowę Elektrownię Tramwajów Miejskich. Oddana do użytku w 1908 r., działała do wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbudowana po wojnie służyła jajo ciepłownia do ogrzewania okolicznych budynków. [źródło fotografii: Wikimedia Commons].

Gmach_Elektrowni_Tramwajowej_w_Warszawie_przed_1950

Pomysł utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego sięga roku 1981. Jednak otworzono je dopiero w 2004 r. dzięki zaangażowaniu ówczesnego prezydenta Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego.

Zwiedzając Muzeum Dzieciaki rozwiązywały zadania ich tematy dotyczyły m.in osoby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć o projekcie Poeci Walczącej Warszawy, który jest cyklem darmowych e-booków wydanych przez zespół redaktorów WAWstep. Póki co wydania doczekał się zbiorek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (do pobrania z ww. strony)

Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?.

Krzysztof_Kamil_Baczyński_-_MaturzystaAbsolwent gimnazjum m. Stefana Batorego, poeta czasu wojny, zginął 4 sierpnia 1944 r. mając 23 lata. Podharcmistrz  Szarych Szeregów, podchorąży Armii Krajowej. Podobno nie lubił chodzić do szkoły i miał słabe oceny, jednak doskonale znał literaturę jemu współczesną oraz doskonale literaturę francuską. Pisał także wiersze w tym języku. Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie wymarzonych studiów na ASP. Po utworzeniu 1940 r. getta razem z mamą pozostał po aryjskiej stronie, ryzykując w razie odkrycia żydowskiego pochodzenia, rozstrzelanie. W marcu 1942 r. ożenił się. W latach 1942-1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, ostatecznie jednak porzucił studia na rzecz działalności konspiracyjnej i… pisania wierszy. Pracował dorywczo oraz uczył się w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Śmiertelnie raniony na posterunku. Jego żona Barbara zd. Drapczyńska także zginęła podczas Powstania Warszawskiego 1 września 1944 r.

Przybora – mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej. Mistrzostwo polega na tym, że nie widać szwów.

– Wiesława Szymborska

Kiedy byłam małą dziewczynką śpiewałam jego piosenki. Począwszy od „W czasie deszczu dzieci się nudzą” poprzez „Addio pomidory” i „Wesołe jest życie staruszka”, a skończywszy na „Bo we mnie jest seks” 🙂 Jeremi Przybora (1915 Warszawa – 2004 Warszawa), absolwent ewangelickiego gimnazjum im. Mikołaja Reja. Studiował na SGH oraz anglistykę na UW (studiów nie ukończył). W czasie Powstania Warszawskiego prowadził audycję (wspólnie z Jerzym Wasowskim) w cywilnej rozgłośni Polskiego Radia uruchomionej 9 sierpnia 1944 r. Po wojnie razem z Wasowskim pisał piosenki znane i lubiane, które są inspiracją dla współczesnych twórców.

Mój umysł nie jest w stanie wyprodukować fikcji. Zawsze staram się bazować na czymś, co istnieje.

Naszym małym odkryciem był jednak Ogród Różany (ależ piękny, różany zapach) wraz z Murem Sztuki, gdzie prezentowane są murale współczesnych twórców m.in. Wilhelma Sasnala, którego prace „osiągają zawrotne sumy i są ozdobą wielu muzeów”.

Dzieci mają głos:

Wszystko mi się podobało. Jeszcze chciałem tam raz pojechać, bo w Sali Małego Powstańca jest tak fajnie. Można się z kimś pobawić, zaprzyjaźnić. Najbardziej lubię tam rysować. Szkoda, że nie mogłem wejść do Kubusia…

– BH, lat 7

Podobał mi się Ogród Różany, ale generalnie nie lubię tego Muzeum, ponieważ zawsze jest tam tłok.

– JM, lat 9

Widzieliśmy zabytkowe bomby, odznaki, mundury. Przeszliśmy niby-kanałami. W jednej z sal były wysuwane informacje. Trzeba było pokręcić korbkami i wtedy te informacje się wysuwały. Słyszeliśmy powstańcze piosenki i bicie serce powstańca oraz rozmowy nazistów. Bardzo mi się podobało w Muzeum, a najbardziej niby-kanały.

– JJ, lat 8

Było czuć klimat Powstania. Najbardziej podobały mi się kanały i taras widokowy, chociaż winda była koszmarna. Chciałabym kiedyś zwiedzić to Muzeum w całości.

– BJ, lat 11

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s