„Nierozumną miłością można katować dzieci”

Podzielę się z Wami, krótką dygresją na początek. Dużo ostatnio czytam nt. pedagogiki. W jednym z opracowań proszono czytelników by wskazali pedagogów, których uważają za wybitnych. Pomyślałam w pierwszej chwili o dr Marii Montessori żyjącej na przełomie XIX i XX wieku we Włoszech. Niemal równocześnie przed oczyma pojawiła mi się postać Starego Doktora. Kawałek dalej opracowanie zwracało uwagę, że pedagog nie powinien zbytnio angażować się w swoją pracę. Przepraszam, ale to bez sensu. Wszyscy pedagodzy, którzy są godni naśladowania i których przykład tak do nas przemawia, z Januszem Korczakiem na czele, angażowali się i to całkowicie.

Lipcowe spacery przedporodowe związały się dość ściśle z udziałem w Grze. I tak nasze kroki skierowaliśmy do Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum. Ośrodek poświęcił swą działalność osobie i dziełu Janusza Korczaka [wł. Henryka Goldszmita 1878 – 1942]. Mieści się on niedaleko Muzeum Powstania Warszawskiego, przy ulicy Jaktorowskiej 6 w historycznym Domu Sierot (dziś także jest tu Dom Dziecka im. Janusza Korczaka).

Do zwiedzania jest udostępniona jedna sala. Za to duża 🙂 Dla mnie osobiście jest to miejsce inspirujące. Za każdym razem zmusza do refleksji, np. tytułowa sentencja, to nie moja myśl,, ale Korczaka właśnie. Może warto zastanowić się chwilę, czy kochamy dzieci mądrze… Tyle mówi się o prawach dziecka w odwołaniu do pedagogiki Korczaka, ale zdecydowanie rzadziej mówi się o obowiązkach.

Nieprawdą jest, że dziecko pragnie szybki z okna i gwiazdki z nieba, że je przekupić można pobłażaniem i uległością, że jest wrodzonym anarchistą. Nie, dziecko ma poczucie obowiązku, nie narzuconego przemocą, lubi plan i ład, nie wyrzeka się prawideł i obowiązków. Żąda tylko, by brzemię nie było zbyt ciężkie, by mu grzbietu nie raniło, by znalazło wyrozumienie, gdy się zawaha, poślizgnie, gdy znużone przystanie, by tchu zaczerpnąć.

Janusz Korczak – Dziecko w rodzinie

 pizap.com14387068125451

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s