Anaruk, chłopiec z …. Legionowa?

Każdy, kto czytał „Anaruka„, wie że nie z Legionowa, ale z Grenlandii. Ale mało kto wie, że w Legionowie znajduje się Muzeum – Willa poświęcone Alinie i Czesławowi Centkiewiczom, autorom wielu książek podróżniczych i polarnikom. Czesław Centkiewicz był kierownikiem Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej w 1932 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia oraz dokumenty z nią związane. Maluchy mogą wejść do igloo i sprawdzić jak jest wewnątrz.

Muzeum w Legionowie mieści się w kilku budynkach. Poza Willą można zwiedzić także nowoczesny budynek tzw. Pawilon. Wewnątrz dwie ekspozycje – Sportowe Legionowo oraz De Profundis… o archeologii ziem powiatu legionowskiego. Czuję niedosyt po tej wystawie. Nie zdążyłam się dobrze rozpędzić, a już był koniec..

leg

Ostatni budynek Muzeum Historycznego w Legionowie to Filia Piaski. Na wystawie Dzieje garnizonu Legionowo zobaczyć można pamiątki związane ze stacjonującym w Legionowie garnizonem wojsk rosyjskich (1892-1915), wojsk niemieckich (1915-1918) oraz Wojska Polskiego okresu Dwudziestolecia Międzywojennego.  Można zobaczyć także pamiątki okresu II wojny światowej oraz z czasów powojennych. Na uwagę zasługuje sam drewniany zabytkowy budynek, który próbowano spalić aż czterokrotnie.

Ciekawostką są wystawy internetowe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s